FP100R12N2T7B11BPSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FP100R12N2T7B11BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 100 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 2
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.5V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 10 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 21.7 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : LOW POWER ECONO
Model Number : FP100R12N2T7B11BPSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 100 A 20 mW Chassis Mount AG-ECONO2B