HIP1011DCA
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
HIP1011DCA
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Hot Swap Controllers
Product Status : Obsolete
Features : Latched Fault, UVLO
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Supplier Device Package : 28-SSOP/QSOP
Applications : CompactPCI™
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Programmable Features : Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Current - Output (Max) : 100mA, 500mA
Package / Case : 28-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply : 10.8V ~ 13.2V
Number of Channels : 8
Type : Hot Plug Controller
Internal Switch(s) : Both
Base Product Number : HIP1011
Current - Supply : 5.3 mA